Wikipedia’da sözde Ermeni soykırımı

Asılsız Soykırım İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMED) Başkanı Yrd. Doç. Dr. Savaş Eğilmez, dünyada milyonlarca kullanıcısı bulunan ve özgür ansiklopedi olarak nitelendirilen Vikipedi’nin İngilizce versiyonunda Ermeni soykırım iddialarının yer almasına ve bunlarla alakalı ekleme veyahut düzeltme imkanı verilmemesine reaksiyon göstererek, “Sitedeki Ermeni yalanlarıyla alakalı olarak, kullanıcılara değiştirme ve ekleme yetkisi verilmesi için elektronik mektup kampanyası başlattık” dedi.

 

Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve ASİMED Başkanı Yrd. Doç. Dr. Eğilmez, yaptığı açıklamada, internet kullanıcıları tarafından ortaklaşa hazırlanması hasebiyle fark bir ansiklopedi olan Vikipedi’nin en büyük özelliğinin, internete bağlı bilgisayarı olan rastgele bir kişiye tüm sayfalara ekleme, çıkarma ve düzeltme yapabilmesi imkanı sunması olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: “Birçok dilde yayın yapan sitenin en çok alaka gören İngilizce versiyonunda, soykırım yalanlarıyla ile alakalı bilgi taraması yaptığınızda Vikipedi ilkesine bütünüyle ters bir vaziyetle karşılaşıyorsunuz. Sitede Ermeni meselesinin bütün maddeleri diaspora tezlerini ihtiva ederken, Türk tezlerine hiçbir şekilde yer verilmemiştir. Kaynakça bölümü dahi bütünüyle sözde soykırım savunan yalan bilgilerden oluşmuş eserlerden ibarettir.”

 

Kaynak: CHIP

Bir önceki yazımız olan Hükümet korsan’a savaş açtı başlıklı makalemizde açtı, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.