Nükleer bu sefer olmalı

Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) Başkanı Süleyman Şensoy Türkiye’nin nükleer teknolojisine netlikle sahip olması gerektiğini söyledi. Şensoy, TASAM tarafından düzenlenen Nükleer Teknolojide Dünya Konjonktürü III. Nesil ve III Nesil Nükleer Reaktörler Kongresi’’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin nükleer enerji serüveninin 1956’da başladığını ancak son birkaç senedir bu konuda adımlar atılabildiğini söyledi. Türkiye’nin her şeye karşın bu teknolojiyi başarması gerektiğini ifade eden Şensoy, “Hem Türkiye’nin stratejik kazanımları, hem arz talep dengesindeki bozukluğun giderilmesi hem de Türkiye’nin gelişmiş ülkeler liginde hak ettiği yeri alabilmesi için en şeffaf ve en profesyonel şekilde bunu ülkemize kazandırmamız, 52 senelik sürecin nihayetinde netlikle başarılı olmamız gerekiyor” dedi. Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Yazar da nükleer enerjinin moda ve demode bir seçenek olmadığını, bir takım boyutlarıyla belki bir gelecek tercihi olduğunu söyledi.

TERCİH YAPILDI
Bu konuda bir seçim yaptıklarını anlatan Yazar, sürecin başladığını vurguladı. Yazar “Nükleer enerji adımlarımız akılcı ve barışçıldır” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan BMW ConnectedDrive başlıklı makalemizde bmw, connecteddrive ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.