BMW ConnectedDrive

Üretmiş olduğu tüm otomobillerde üst düzey teknoloji, güvenlik ve konfor donanımları sunan BMW Grubu, sürücü ve otomobiller arasındaki iletişimi güçlendirme konularındaki çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Navigasyon sistemini 1994 seneninde otomobillerinde kullanan ilk Avrupalı üretici olan BMW Grubu, bu öncülüğünü yeni teknolojilerle geliştirmeye devam ediyor.

Sürücünün otomobil dışındaki bilgileri kullanması ve bu bilgilerin otomobillerin fonksiyonlarına entegre edilmesi BMW ConnectedDrive sistemiyle birlikte mümkün oluyor. BMW ConnectedDrive sistemi sürücü, otomobil ve dış dünyayı birbirine bağlayarak iletişim akışını genişletip arttırmayı hedefliyor. BMW ConnectedDrive sistemiyle birlikte otomobil ve çevre arasındaki hudutlu iletişim, bir yardımcı sürücü rolüyle BMW ConnectedDrive tarafından üstleniliyor.

Telematik ve Online Servisler

BMW Destek Telematik Servisi 1999 yılından itibaren otomotiv sektöründe bir öncü durumunda. Avrupa’daki tüm BMW modellerinde bulunan BMW Destek Telematik Servisi, sürücüye acil vaziyet çağrısı, Bilgi Servisi’ni kullanarak mahalli bilgilere ulaşılabiliyor. Böylece, o bölgedeki yardım hizmeti ve güncel trafik bilgilerini bir arada sunuyor. 24 saat operatör destekli bilgi sistemi sayesinde sinemalarda gösterilmekte olan film bilgileri, restoran adresleri, oteller veyahut ziyaret edilecek yerler gibi istenen tüm bilgiler direk BMW Çağrı Merkezinden otomobile iletiliyor. Bunun için sürücünün yapması koşul olan tek şey navigasyon sisteminde tek tuşa basmak. BMW Mobil Online internet portalı, geleceği bugüne taşıyarak tüm BMW modellerinde sürücülerin internete direk erişmesini sağlıyor.

Yardımcı Sürücü BMW ConnectDrive

Elektronik ve mekanik sistemlerin muhteşem koordinasyonuyla birlikte sürücüye direksiyonda tam ve eksiksiz destek sunuyor. BMW ConnectedDrive kavramının temel prensibi, ihtiyaç duyulan olduğunda sürücüyü uyarmak, ancak hiçbir zaman müdahale etmemektir. Bunun nedeni karmaşık kararlarda insan beyninin daha doğru karar vermesidir. Hiçbir teknoloji, otomobilin önüne çıkan bir engelden kaçmak için yapılacak ani bir manevranın, ters yönden gelen bir başka sürücünün veyahut bir yayanın hayatını tehlikeye atıp atmayacağını bilemez.

BMW ConnectedDrive, sürücü ve teknoloji arasında kurulan bağlantıyı en efektif şekilde ve hedef odaklı bir iş bölümüyle paylaşmasını sağlıyor.
Acil vaziyet desteği sayesinde bir veyahut birkaç hava yastığı etkinleştiğinde sistem, 24 saat çalışan BMW Servis Merkezi’ni uyarır ve yardım ekibi hemen kaza yerine ulaşır.

V-Info + Trafik Bilgi sistemiyle birlikte, trafik sıkışıklığının yeri, uzunluğu ve nedeni, trafiğe girmeden önceki son çıkış bilgileri sürücüyü yol vaziyetiyle alakalı bilgilendiyor.
My Info sistemiyle sürücünün otomobile yüklemek istediği tüm bilgiler tek tuş aracılığıyla navigasyon sistemine entegre edilebiliyor.

Kişiye özel yol, rota, banka bilgileri, online haber servisleri ve hava vaziyeti bilgileri sürücünün yol esnasında fark beklentilerine yanıt veriyor.

İş Dünyasına Bağlantı

BMW Online ile kullanıcılar borsadaki en son pay senedi ücretleri ve iş dünyasından haberler ile alakalı bilgilendiriliyor. Sürekli olarak güncellenen pay senedi fiyatlarının dışında, sistem aynı vakitte şirket haberlerini ve borsa grafiğini de sunuyor. Böylece borsa ile ilgilenen BMW sürücüsü, yolcu ederken yalnızca son fiyat bilgilerini değil, aynı vakitte kişisel gereksinimine göre seçebileceği özel bilgileri de edinmiş oluyor. Bu uygulama BMW Online kullanıcılarının, Avusturya, Belçika, Fransa, İngiltere, İtalya, Hollanda, İspanya ve İsviçre’de aynı bilgi sisteminden faydalanmasını sağlıyor.

Bir önceki yazımız olan İşTcell ve Google'dan KOBİ'lere web adresi başlıklı makalemizde adresi, googledan ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.